Didaktická hra „Moja mama“

Účel: Upevniť meno matky, poskytnúť predstavu o hlavných činnostiach matky v každodennom živote.

Úlohy:
Posilniť schopnosť pracovať s obrázkami (fotkami mamy) (kognitívny rozvoj)
Naďalej rozvíjať schopnosť pozorne počúvať, pestovať chuť zapojiť sa do práce, rozširovať a aktivovať slovnú zásobu obohacovaním pochopenia hlavných druhov činností matky v každodennom živote a rozvíjať u detí zmysel pre úctu k práca matky. (vývoj reči)
Podporovať aktívnu účasť detí na spoločných hrách. Rozvíjajte schopnosť vykonávať pohyby a koordinovať ich so slovami. (fyzický vývoj)

Materiál: Fotografie matiek, prstová hra „Rodina“, karty zobrazujúce domáce potreby (vysávač, riad, kladivo, jedlo, žehlička, auto atď.), lopta.

Priebeh lekcie:
Prstová hra "Rodina"
Učiteľ vyzve deti, aby sa s prstami zahrali na „rodinu“: postupne vezme každý prst od palca po malíček a vymenuje členov rodiny (starý otec, stará mama, otec, matka a dieťa) a povie frázu „Tento prst. ..“. Potom deti spolu s učiteľkou povedia, ako môžu každého nazvať jedným slovom (rodina)

(pre chlapcov sú ponúkané iné rukavice, s malíčkom pre chlapca)

Objasnenie predmetového slovníka k téme
Učiteľ oboznámi deti s témou hodiny: „dnes je témou našej hodiny „matka“, poďme na stánok a uvidíme, čo je tam zobrazené. Deti prídu k stánku a hovoria, že je tam „matka“. Potom sa učiteľ opýta každého dieťaťa, ako sa volá jeho matka. Potom sa učiteľka pýta: „Aká matka? (milá, veselá, krásna atď.), „čo robí mama?“ (upratuje, varí a pod.).

Hra s kartami „Čo robí mama“
Učiteľ ponúkne, že pôjde k stolu a zahrá si hru. Na stole sú karty s obrázkami domácich potrieb (riad, vysávač, jedlo, kladivo atď.). Deti dostanú úlohu „na stole sú kartičky, pozrime sa na ne a povedzme ešte raz, čo robí mama doma“. Deti sa pozerajú na karty a vyberajú potrebné položky a vyslovujú ich.

Loptová hra "Mamino meno"
Učiteľ vyzve deti, aby sa hrali s loptou. Deti sa zoradia do kruhu a učiteľ zadá úlohu: „Musíš povedať meno svojej matky a hodiť loptu susedovi napravo. Ak je pre dieťa ťažké vysloviť meno svojej matky, učiteľ pomôže jemu a všetkým deťom vysloviť meno matky dieťaťa.
Učiteľka ďakuje všetkým deťom za dobre odvedenú prácu.

Názov: Didaktická hra pre 2. mladšiu skupinu v MŠ „Moja mama“
Nominácia: Škôlka, Edukačné hry, Edukačné hry, Didaktické, 1. mladší, 2 r.

Pozícia: učiteľ
Miesto výkonu práce: MADOU TsRR d/s č. 7 “Ogonyok”
Miesto: Svetly, Kaliningradská oblasť

Albína Beloborodová

Cieľ: naučiť deti rozlišovať medzi dospelými zvieratami a ich mláďatá, klasifikovať voľne žijúce a domáce zvieratá; upevniť vedomosti o životnom štýle a výhodách domácich zvierat; rozvíjať myslenie, reč a slovnú zásobu dieťaťa.

Priebeh hry:

možnosť 1: Deti dostanú obrázky znázorňujúce dospelé zvieratká, pomenujú, kto je na nich, učiteľka povie, že každé dieťa má mamu. Ďalej dieťa nájde mláďa, pomenuje to, priradí obrázky k obrázku dospelého zvieraťa a jeho mláďa.

Možnosť 2: Vyzvite deti, aby rozdelili obrázky na dva skupiny: domáce a voľne žijúce zvieratá.

Možnosť 3: Porovnanie a onomatopoja. Upozornite deti na skutočnosť, že dospelé zviera je veľké a mláďa - malé. "Akej farby je to zviera? Ako kričí? Čo jedáva? Kde žije? Ako chodí?" Pozvite deti, aby reprodukovali napríklad štekot psa a jačanie šteniatka.



Publikácie k téme:

Cieľ: Rozvíjať vedomosti detí o veľkých podnikoch v regióne Perm a ich význame v živote ľudí. Ciele: 1. Rozšíriť vedomosti detí o.

Zhrnutie GCD pre rozvoj reči. Didaktická hra na výslovnosť hlások [M]-[M’], [B]-[B’]. Didaktická hra "Kto odišiel?" Cieľ: rozvoj artikulačného aparátu. Ciele: 1. Rozvíjať schopnosť zreteľne vyslovovať hlásky mm, b-b v zvukových kombináciách, rozlišovať.

Poznámky k vývoju reči „Domáce zvieratá a ich mláďatá“ (druhá juniorská skupina) Cieľ: Obohatenie aktívnej slovnej zásoby na danú tému. Ciele: 1. Naučiť sa pomenovať domáce zvieratá a ich mláďatá, zostaviť vety str.

Zhrnutie vzdelávacích aktivít pre deti 1. mladšieho ročníka vývinu reči „Domáce zvieratá a ich mláďatá“ Obsah programu: Naučiť deti rozlišovať.

Cieľ: zovšeobecniť predstavy detí o divých zvieratách a ich mláďatách. Ciele: Vzdelávacie: Upevnenie predstáv o vlastnostiach.

Poznámky k lekcii pre juniorskú skupinu „Zvieratá a ich mláďatá“ Vzdelávacia oblasť: „Vývin reči“, „Kognitívny vývin“, „Telesný vývin“. Ciele: 1. Naučiť deti rozlišovať medzi dospelými.

Zhrnutie lekcie o oboznamovaní sa s vonkajším svetom v strednej skupine „Domáce zvieratá a ich mláďatá“ Pobočka MOBU Artakul SOŠ Artakul materská škola. Kognitívny vývoj. Oboznámenie sa s vonkajším svetom v strednej skupine. Predmet:.

DIDAKTICKÁ HRA

„NÁJDITE MAMU“ PRE DETI 2-3 ROČNÉ

Korobkova T.V., učiteľka,Mestský rozpočtový predškolský výchovný ústav č. 49, Apatát

Účel hry

Pestujte lásku k matke, rozvíjajte porozumenie, že každé dieťatko má mamu, ona svoje dieťatko miluje. A každá mama má svoje bábätko, on svoju mamu miluje.

Úlohy

    Kultivujte emocionálnu citlivosť.

    Vytvárať v každom dieťati dôveru, že je milované ako všetky deti.

    Obohaťte slovnú zásobu detí o podstatné mená označujúce mená domácich zvierat a ich mláďat.

    Podporovať používanie naučených slov v samostatnej reči detí.

Slovná zásoba (pasívna): mláďatá, starať sa, láska, starostlivosť, kôň - žriebä, krava - teľa.

Slovník (aktívny): matka, dieťa, sliepka - kuriatko, mačka - mačiatko, pes - šteniatko.

Hra je určená na hranie so skupinou, podskupinou detí a individuálne.

Popis hry

Pred deťmi sú na flanelografe (magnetická tabuľa, náučná tabuľa, na obrazovke) obrázky zobrazujúce domáce zvieratá a ich mláďatá (mačka, pes, sliepka, krava, kôň). Pod každým zvieraťom sú mláďatá (kura, mačiatko, šteniatko, teľa, žriebä) Pozri obr.

Deti na návrh učiteľky nájdu pre matku bábätko (mačka - mačiatko).

Komplikácia úlohy - deti nájdu matku pre dieťa (mačiatko - mačka).

Priebeh hry

Vychovávateľ: „Deti, mačka prišla na čistinku a hľadá svoje mláďa. Pozrite sa na obrázok, ukážte mačku."

Deti ukážu mačku a pomenujú ju.

Vychovávateľ: Ako mačka volá svoje dieťa k sebe?

Deti: "Mňau-mňau."

Vychovávateľ: Ako sa volá mačiatko?

Deti: mačiatko.

Vychovávateľ: Mama mačky volá a volá svoje mačiatko, ale on ju nepočuje, hrá sa s kamarátmi.

Matka mačka sa začala báť. Miluje svoje dieťa a stará sa oň. A zabudol, že je čas, aby sa najedol.

Ako matka mačka volá svoje mačiatko?

Deti opakujú.

Vychovávateľ: Bojí sa o teba tvoja matka? Ona ťa miluje?

Dieťa odpovedá.

Vychovávateľ. miluješ svoju matku?

Dieťa odpovedá.

Vychovávateľ: Pomôžme mačiatku dostať sa k matke.

Učiteľ a dieťa spolu kliknú na „myšku“ a mačiatko sa presunie ku mačke.

Vychovávateľ: Aká bola šťastná matka mačka a jej mačiatko! Olízne ho a on sa nad ňou zaženie, je rád, že prišla mama a hovorí „mňau-mňau“.

Hra pokračuje v tomto vzore s inými zvieratami.

Potom učiteľ zhrnie: Ako sa volá mačacie dieťa? - psy? – kravy? – kone atď.

Deti odpovedajú.

A na konci hry učiteľ položí otázku: Miluješ svoju mamu?

Deti odpovedajú.

Vychovávateľ: Aj vy sa tešíte, keď po vás príde mama?

Deti odpovedajú.

Učiteľka číta deťom báseň o matke.

Kto nás hlboko miluje?
mama mama.
Kto nás ráno budí?
mama mama.
Číta nám knihy
mama mama.
Spieva piesne
mama mama.
Kto nás objíma?
mama mama.
Pochvala a pohladenie
mama mama. (I. Arseev)

Hru je možné využiť ako pri samostatnej práci, tak aj pri vedení vzdelávacích aktivít, pri práci so skupinou a podskupinou detí.

Na žiadosť učiteľa môžete použiť akékoľvek umelecké slovo o mame, pesničky a riekanky.

V našej predškolskej vzdelávacej inštitúcii je táto hra navrhnutá v interaktívnej forme (flash game).

Učiteľ rozhádže jednu sadu loptičiek na koberec a druhú si nechá. K učiteľovi pristúpi niekoľko detí, každému podá guľu určitej farby a potom povie: „Nájdite tú istú a prineste ju.

Ak deti nerozumejú úlohe a jednoducho prinesú druhú loptičku, potom učiteľ pomenuje farbu lopty. "Dal som ti červenú guľu a ty si mi priniesol modrú guľu. Pozri a prines tú istú červenú guľu." Ak ho dieťa správne prinesie, učiteľ ho pochváli. Hra sa niekoľkokrát opakuje.

    "Kto nájde toho istého?"

Učiteľ umiestni na každý stôl 5 - 6 obrázkov. Ukáže obrázok zo svojej sady, spýta sa, kto je na ňom nakreslený, ponúkne, že sa pozrie na obrázky ležiace pred deťmi na stole a nájde ten istý. Deti hľadajú zodpovedajúce obrázky. Učiteľ ich chváli.

    "Kto čo robí?"

Učiteľ ukazuje obrázky zobrazujúce pracovné činnosti ľudí a pýta sa: čo robí matka, chlapec, strýko, školník, záhradník atď.

Ak deti nevedia odpovedať, učiteľ sám pomenúva činy ľudí, rozširuje a objasňuje myšlienky detí.

    "Kto alebo čo to je?"

Učiteľ, ktorý zhromaždil niekoľko detí a vhodne ich umiestnil tak, aby sa navzájom nerušili, hovorí: „Deti, ukážem vám obrázky a vy poviete, čo je na nich nakreslené alebo kto je nakreslený.

Učiteľka ukazuje jednu kartičku za druhou, na ktorej sú vyobrazené zvieratká, zelenina atď., a deti hovoria, čo na nej vidia. Dieťa, ktoré správne pomenuje obrázok, si ho urobí pre seba.

    "Ešte viac?"

Po usporiadaní sudov na stole v poradí klesajúcej alebo rastúcej veľkosti ich učiteľ naučí porovnávať a označovať klesajúcu alebo rastúcu hodnotu: „Veľký sud, menší, ešte menší, malý“ atď.

    "Poznaj svoju matku."

Na stole sú vyložené fotografie mamičiek. Deti si vyberú fotografiu svojej mamy.

Deti, pozrite sa na fotografiu a povedzte nám všetko o svojej mame. Aké je jej meno? Kde pracuje, čo robí v práci? Deti sa striedavo rozprávajú o profesii svojej matky:

Moja matka sa volá Julia Viktorovna. Pracuje ako lekárka. Moja mama sa správa k ľuďom tak, aby boli vždy zdraví.

Moja matka sa volá Tatyana Petrovna. Pracuje na pošte. Moja mama roznáša ľuďom noviny a šije oblečenie.

Čo ešte radi robia?

7. "Čo rada robí moja mama?"

Pred každým dieťaťom je sada kariet s obrázkami rôznych predmetov (hrnec, kvety, udica, kniha, zmrzlina, pletenie, šach, futbalová lopta atď.). Deti si musia vybrať správnu kartu.

Andryusha, prečo si si vybral kvetinu? Čo rada robí tvoja mama? (moja matka miluje polievanie a starostlivosť o kvety)

Čo rada robí Svetochkina matka? (Moja mama rada číta knihy) atď.

Teraz už viem, čo vaše matky radi robia.

Myslíš si, že ťa tvoje mamy milujú?

Ako si uhádol? (diskutuje sa o odpovediach detí: objímajú nás, bozkávajú nás, čítajú nám knihy atď.)

Miluješ svoje mamy? (o odpovediach detí sa diskutuje)

Vaše matky veľmi tvrdo pracujú, milujú vás a vy ich. Ale potom sa vaše mamy vrátili po práci domov. Sú veľmi unavení a potrebujú uvariť večeru, vyprať bielizeň, umyť riad.

Robia toto všetko vaše mamy samé, alebo im niekto pomáha?

(odpovede detí sú diskutované a vedú k tomu, že matky ich potrebujú ľutovať, starať sa o ne a pomáhať im)

    "Pomôžme našim matkám"

Deti si vyberajú predmety samostatne a vykonávajú s nimi akcie:

Pomôžem mame vyžehliť košeľu.

Pomôžem mame vyprať oblečenie.

Pomôžem mame pripraviť večeru.

Pomôžem mame - chodiť s malým bratom. Atď.

Chlapci, dnes je tu veľmi krásne a pre koho sme to všetko pripravili? (naše matky)

Kto sú babičky? (o odpovediach detí sa diskutuje a dochádza k záveru, že babička je matka matky a matka otca)

Ale ak je babička matkou mojej mamy alebo otca, potom je tento sviatok aj náš... (babičky).

Máte úplnú pravdu, dnes je sviatok všetkých mamičiek, babičiek, všetkých žien .

Ale ak je sviatok, tak by tam malo byť čo? (prítomný)

Čo pripravíme pre naše drahé mamičky a babičky?

(o odpovediach detí sa diskutuje a vedú k tomu, že kvety treba pripraviť, pretože všetky mamy a staré mamy milujú kvety)

Vstanem skoro ráno O

Pobozkám svoju mamu.

Dám ti kyticu kvetov,

Neexistuje lepšia sladká matka!

    „Párové rezané obrázky“

Deťom sú ponúknuté kartičky s polovicou obrázka – musia nájsť druhú polovicu a poskladať obe kartičky, aby vytvorili celý obrázok.

    "Nájdi rozdiely"

Deťom sa ponúkajú obrázky alebo podobné hračky (napríklad hniezdiace bábiky), musia nájsť 3-5 rozdielov.

Najkrajšie slovo na svete je matka.Toto je prvé slovo, ktoré človek vysloví, a vo všetkých jazykoch znie rovnako jemne.Mama má tie najmilšie a najláskavejšie ruky, dokážu všetko. Mama má najvernejšie a najcitlivejšie srdce - láska v ňom nikdy nezhasne, nezostáva k ničomu ľahostajná.

Všetky deti milujú svoje matky a matky veľmi milujú svoje deti. A pracujú pre nich celý deň. Ráno matky vstávajú skôr ako všetci ostatní a budia svoje deti. Pripravia im raňajky, odvezú ich do škôlky a idú do práce. Toľko musí mama urobiť.

Onedlho je sviatok 8. marca, deň matiek, deň žien. A to je všetko - každý blahoželá svojim matkám. Aj chlapov, aj zvierat.

Takže budeme blahoželať matke a babičke.

Didaktická hra „Oblečte dievčatá na dovolenku“

Na sviatok je zvykom nosiť krásne oblečenie. Oblečme dievčatám bábiky krásne oblečenie.

Didaktická hra „Nájdi mamu“

Každý, každý potrebuje mamy, dôležité sú rôzne mamy. Pomôžte mláďatám nájsť ich matku.

(Obrázky s obrázkami bábätiek. Dieťa nájde obrázok s vhodnou matkou.)


Vypočujte si, ako malé zvieratká blahoželajú svojim mamám.

Každý svojim spôsobom

Gratulujem mame

Počúvaj, počúvaj ako:

Mu-u - teľatá,

Pi-i-myši,

A prasiatka sú takéto: oink - oink!

Každý svojim spôsobom

Gratulujem mame

Počúvaj, počúvaj ako:

Be-be - jahňatá,

Chiv-chirik - vtáky,

A mláďatá sú takéto: wow!

Každý svojim spôsobom

Gratulujem mame

Počúvaj, počúvaj ako:

Mňau - mačiatka,

Wow - šteniatka,

A žriebätá sú takéto: wow!

M. I. Evensen.


Nášivka "Šperky pre mamu"

Teraz pripravme dekorácie pre mamičky.

(Na obrázku siluety ruky sú farebné kruhy rôznych farieb prilepené lepidlom.)

Šnurovacia hra „Korálky pre mamu“

Dieťa navlieka korálky na niť.



Prstová hra "Torta".

Pamätáme si cesto rukami,(zatíname a uvoľňujeme prsty)

Upečieme sladký koláč.(ako miesenie cesta)

Stred namažte džemom, (kruhové pohyby dlaní na stole)
A navrch dáme sladkú smotanu (kruhové pohyby s dlaňami proti sebe)
A kokosové strúhanky
Koláč trochu posypeme ("omrvinky" posypte prstami oboch rúk)
A potom si uvaríme čaj -
Pozvite priateľa na návštevu! (jedna ruka trasie druhou)

Modelovanie „Pie for Mom“

Pripravíme koláč a usporiadame riad na čaj.

Vyrábame koláč z plastelíny a zdobíme ho hráškom.


Didaktické cvičenie „Priraďte šálku a lyžičku k tanieriku“

Dynamická pauza "Čistenie"

Mamy musia každý deň upratovať dom. Pomôžme mame.

(Pomocou „drapákov“ odstránime kúsky papiera.)




Didaktická hra „Ktorý darček chýba?“

Na Deň žien muži pripravujú darčeky všetkého druhu. Môžete dať tieto dary.

Pred dieťa položím korálky, kvet a parfum. Dieťa tieto predmety pomenúva a skúma. Potom všetko prikryjem obrúskom a pokojne odstránim jeden predmet a dieťa háda, čo mu chýba.

Aplikácia „Kvet pre babičku“

Všetky ženy milujú dostávať kvety. Darujme babičke krásny kvet.

Maľovanie prstom a dlaňou „Kvety pre mamu“

Poďme nakresliť krásne kvety pre mamu. Potlač dlane - kvet.

Milá mamička, prajem ti pekné sviatky!
Bez teba nemôžem žiť ani deň na svete.
Buďte vždy šťastní, navždy mladí,
Nech vás nešťastia obchádzajú!

Ôsmeho marca kvety ako darček pre vás,
A nech sa splnia všetky vaše sny!
Prajem vám tiež zdravie a dobrotu,
Aby ste mohli potešiť svojim úsmevom!

Dobrú náladu, zdravie a všetko dobré všetkým!