Zhrnutie otvorenej hodiny. Téma lekcie: „Tajomstvá priateľstva“.

Typ lekcie: Spoločenský – osobný.

Typ lekcie: Poznávacie.

Téma lekcie:„Tajomstvá priateľstva“ (klubová práca na sociálnom a osobnom rozvoji „Svet mojich možností“).

Vek detí: 6-7 rokov (deti prípravná skupina).

Spôsob organizácie detí v triede: s podskupinou detí 10-12 osôb.

Prípravné práce: vedenie rozhovoru na tému „Čo je priateľstvo?“, učenie sa prísloví, básní a piesní o priateľstve, hry v prírode a telesná výchova, vedenie skupinovej práce „Svet mojich možností“; počúvanie zvukových nahrávok detských piesní o priateľstve: hudba B. Savelyeva, texty. M. Plyatskovsky „If you are kind“, hudba od V. Shainskyho. M. Plyatskovsky „Smile“, hudba od E. Krylatova. Yu Yakovleva „Uspávanka medveďa“; hudba B. Savelyev, text. M. Plyatskovsky „Skutočný priateľ, sledovanie karikatúr „Skutoční priatelia“, „Zayushkina Hut“, „Teremok“ atď.

Vizuálne didaktický materiál, ktorý zabezpečuje formovanie zmyslového zážitku u predškolákov: trojrozmerný model „umelého stromu“, modely viacfarebných cukríkov, kartičky s písmenami (priatelia, priateľstvo), obrázky do hry „Zašifrované obrázky“, obrázky so emocionálny stav ľudí na cvičenie „Mimika“.

Účel lekcie: Vytváranie priateľských vzťahov a pozitívnych postojov k sebe a ostatným u detí.

Ciele: Vzdelávacie: Naučte deti uvažovať o morálnej podstate činov a rozlišovať medzi emocionálnymi stavmi ostatných;

vývojové: Rozvíjať sociálne a morálne cítenie, vzájomnú pomoc a tiež zlepšovať komunikačné schopnosti;

Vzdelávanie: Podporovať spravodlivý vzťah k sebe navzájom a morálne formy správania.

Hlavné časti lekcie:

Úvodná časť: pozdravujem

— Vypočujte si zvukovú nahrávku „Priateľstvo začína úsmevom“

— Cvičenie „Úsmev“;

— Cvičenie „Zavolajte svojho blížneho láskavo menom“.

Hlavná časť: Moment prekvapenia maketa nezvyčajného stromu s farebnými cukríkmi

— Slovná hra „Svet bez priateľa“;

— Hra „Zbieraj slovo“;

— Cvičenie „Pokračuj v prísloví“;

— Hra „Šifrované obrázky“;

— Cvičenie „Mimika“;

Záverečná časť: Zhrnutie

— Cvičenie „Pomenujte tajomstvá priateľstva“;

— Rozlúčkový rituál „Daruj priateľovi tulipán“

Telesná prestávka súvisiaca s obsahom hodiny:

— Prstová gymnastika „Priateľstvo“;

— Lekcia telesnej výchovy „Vstali sme spolu, aby sme sa zahriali“

Následná práca:

— vykonanie kvízu „Priateľstvo je naša sila“;

— Vedenie spoločenských hodín — osobný rozvoj„Svet mojich možností“;

— Pokračovať v štúdiu folklóru (príslovia a príslovia o priateľstve); detské piesne a básne.

— pozorovanie detí pri rôznych aktivitách (hra, vzdelávacie aktivity, prechádzky, športové prázdniny, tematické matiné, účasť na krajských a mestských súťažiach).

Priebeh lekcie

Úvodná časť lekcie:

Prehrá sa zvuková nahrávka piesne „Priateľstvo začína úsmevom“ a chlapci stoja v kruhu.

Sociálny učiteľ:- Ahojte chlapci! Som veľmi rád, že vás vidím!

A nie je náhoda, že som zaradil túto pieseň. Uhádol každý z vás, o čom je naše stretnutie?

Deti (zborovo):- Priateľstvo!

Sociálny učiteľ: Presne tak, priateľstvo. A tiež chlapci, musíme prejsť rôznymi testami a odhaliť „tajomstvá priateľstva“. Buď opatrný!

Kde teda začína priateľstvo?

Deti (zborovo): S úsmevom!

Deti vykonávajú cvičenie „Úsmev“.

Sociálny učiteľ: Výborne chlapci! Takto ľahko sme rozlúštili prvé „tajomstvo priateľstva“, ktoré bolo „skryté“ v piesni „Priateľstvo začína úsmevom“.

Teraz sa pozdravme zdvorilými slovami!

Vykonáva sa cvičenie „Zavolajte svojho suseda láskavo menom“. Pomocou zdvorilých slov musíte nazvať svojho suseda láskavým menom. Napríklad dieťa sa obráti na suseda vľavo: „Ahoj, Slavik!“ Obráti sa na ďalšie dieťa: "Ahoj, Tanyusha!", "Dobré popoludnie, Vanyusha!" atď.

Robia to deti.

Sociálny učiteľ: Výborne chlapci! Teraz sme boli k sebe všetci priateľskí! Toto je druhé „tajomstvo priateľstva“.

Hlavná časť lekcie:

Sociálny učiteľ:(deti sedia na stoličkách a tvoria kruh).

- Chlapci, tu naše testy nekončia, ale pokračujú a pomôže mi tento nezvyčajný strom, na ktorom rastú farebné cukríky. A v cukríkoch sú zašifrované „tajomstvá priateľstva“ - Takže, ste pripravení?

(Sociálny učiteľ pozýva po jednom dieťa a dáva pokyny).

dieťa:

- Beriem žltý cukrík zo stromu, čo nájdem v cukríku, ešte neviem, otváram...

Sociálny učiteľ:"Je možné žiť bez priateľa?"

Sociálny učiteľ:- Ja začnem vety a ty to dokončíš.
Hrá sa slovná hra „Svet bez priateľa“.

— Svet bez priateľa by nebol zaujímavý, pretože...

- Svet bez priateľa by bol neradostný, pretože...

- Svet bez priateľa by bol temný, pretože...

— Svet bez priateľa by bol nudný, pretože...

Sociálny učiteľ:- Výborne! Prešli sme aj touto fázou testovania.
Diriguje sociálny učiteľ prstová gymnastika"priateľstvo"

Dievčatá a chlapci v našej skupine sú priatelia.

(Objím svoju ľavú dlaň pravou dlaňou a kolíše ňou v rytme básne)
Vy a ja sa spriatelíme s malými prstami.

(Objím ľavú dlaň pravou a kýveš ňou do rytmu básne)
Jeden dva tri štyri päť.

Päť, štyri, tri, dva, jedna. (Spojte prsty oboch rúk, začnite palcom. Potom spojte, začnite malíčkom.

Sociálny učiteľ: Výborne všetkým! Poďme na ďalší test.

dieťa:- Snímam červený cukrík zo stromu, ešte neviem, čo v cukríku nájdem, otváram...

Sociálny učiteľ:— Potrebujeme zhromaždiť dve slová z písmen.

dieťa:- Oh, a potrebujem pomoc priateľa!?!

(Priateľ príde na záchranu).

Deti zbierajú slová. Sociálny učiteľ (vedie hru „Zbieraj slovo!“)

Obálka obsahuje kartičky s písmenkami. Musíte správne formulovať slová:
„priateľstvo“ a „priatelia“. Deti čítajú slová.

Sociálny učiteľ: A podarilo sa nám to!

dieťa:- Snímam zo stromu modrý cukrík, ešte neviem, čo v cukríku nájdem, otváram...

Sociálny učiteľ: Všetci poznáte veľa prísloví o priateľstve, navrhujem, aby ste si ich zapamätali. Ja vyslovím začiatok príslovia a vy vyslovíte jeho pokračovanie.

(Dieťa, ktoré drží cukrík v rukách, začne.)

  • Ak priateľa nemáte, hľadajte ho (a ak ho nájdete, postarajte sa o neho).
  • Priateľ v núdzi je skutočný priateľ).
  • Nenechávaj svojho priateľa (v nešťastí).
  • Silné priateľstvo (nemôžete ho preťať sekerou).
  • Kde sa cení priateľstvo (kde sa trasú aj nepriatelia).
  • Ničí seba (kto nemiluje iných).
  • Priateľstvo a bratstvo (cennejšie ako akékoľvek bohatstvo).
  • Starý priateľ je lepší ako dvaja noví).
  • Priateľstvo v podnikaní (asistent).
  • Priateľstvo je ako sklo (ak ho rozbiješ, už ho nedáš dokopy).
  • Pamätajte na priateľstvo (a zabudnite na zlo).
  • Nájdem si nových priateľov (ale nezabudni na starých).

- "Keby som mal priateľa, (bude voľný čas)"
- "Nemajte sto rubľov, (ale majte sto priateľov)"
- "Raž a pšenica sa budú rodiť každý rok (a verný priateľ sa vždy hodí)"

Sociálny učiteľ: Výborne chlapci! O akých tajomstvách priateľstva sa hovorí v prísloviach?

deti:

— Priatelia v ťažkých časoch by si mali pomáhať.

- Starajte sa o priateľské vzťahy.

- Buďte úprimní priatelia.

- Podporujte sa navzájom.

— Zaobchádza s priateľmi s úctou.

- Pamätajte na svojich priateľov.

Sociálny učiteľ: Toľko „tajomstiev priateľstva“ obsahuje ľudová múdrosť.

Sociálny učiteľ vedie telesnú výchovu: Telesná výchova „Vstali sme spolu, aby sme sa zahriali“.

Spoločne sme sa postavili, aby sme sa zahriali

A ohýbaj chrbát,

Raz-dva, raz-dva, raz-dva-tri,

Nespadni, pozri

(Deti sa opierajú, dlane opierajú o spodnú časť chrbta)

Naklonený dopredu

Kto dosiahne podlahu?

Táto náročná práca

Spoločne počítame.

(Nakloní sa dopredu).

dieťa:- Beriem zelený cukrík zo stromu, čo nájdem v cukríku, ešte neviem, otváram...

Sociálny učiteľ:Ďalšie tajomstvo je „zašifrované“ na obrázkoch.

(Sociálny učiteľ ukazuje obrázky príbehov).

Deti uvažujú a diskutujú o zobrazených situáciách.

- Toto je ďalšie tajomstvo priateľstva - pomôžte každému, kto pomoc potrebuje, a budete mať veľa priateľov.

dieťa:- Snímam pomarančový cukrík zo stromu, čo nájdem v cukríku, ešte neviem, otváram...

Sociálny učiteľ:— Na priateľské vzťahy čakajú mnohé nebezpečenstvá: zraňujúce slová, hrubosť, bitky, hnev, slzy pre maličkosti, rozmary. Ukážme svoju zlú náladu mimikou a snažme sa o dobrú náladu.

(Sociálny pedagóg ukazuje obrázky emocionálnych stavov ľudí)

Deti vykonávajú cvičenie „Mimika“.

Sociálny učiteľ:- Tak sa vám podarilo vyrovnať sa so zlou náladou a odhaliť "tajomstvo priateľstva" - dobrá nálada.

dieťa:- Beriem fialový cukrík zo stromu, čo nájdem v cukríku, ešte neviem, otváram...

Sociálny učiteľ:- Teraz skúsme spoznať nášho priateľa podľa hlasu. Ďalší test sa volá „Zistiť hlasom – kto to povedal?“

Vodič, ktorý sedí chrbtom k hráčom, musí zistiť, ktoré z detí povedalo: „Nespoznáte môj hlas, neuhádnete, kto to povedal.

Záverečná časť lekcie:

Sociálny učiteľ: Výborne, ste skutoční priatelia! Koľko rôznych skúšok sme prešli, koľko toho viete o priateľstve. To znamená, že si môžete ľahko nájsť priateľov a byť lojálni a dobrí kamaráti. Takže ty a ja sme najpriateľskejšia rodina. Pozrite sa, ako bola naša skupina rozžiarená radostnými úsmevmi a zohrievaná teplom priateľských sŕdc! Nazvime znova všetky „tajomstvá priateľstva“?

(Deti volajú). Zhrnutie lekcie.

- Čo potrebuješ k životu?

Deti (odpovedajte súčasne): Slnko!

- Čo je potrebné pre priateľstvo?

Deti (odpovedajte súčasne): Srdce!

- Čo potrebuje srdce?

Deti (odpovedajte súčasne):Šťastie!

- Čo je potrebné pre šťastie?

Deti (odpovedajte súčasne): Svet!

Rozlúčkový rituál „Dajte priateľovi tulipán“.

Bol raz jeden tulipán. (Dlane predstavujú otvorený púčik).

Prišla jeseň a fúkal studený vietor. (Fúkajte studený vzduch do dlaní).

Tulipán vychladol, uzavrel sa, bol smutný. (Dlane zovreté, tvár smutná).

Zrazu vyšlo slnko a zafúkal teplý vánok. (Fúkajte teplý vzduch do dlaní).

Tulipán otvára okvetné lístky a užíva si slnko. (Dlane sa otvárajú, deti voňajú kvietok, veselé tváre, tlieskajú rukami.)

Deti si dajú pomyselný tulipán a rozlúčia sa.

Deti stoja v kruhu, držia sa za ruky a hovoria: „Dovidenia, Nastenka! Zbohom, Sasha! Atď.

Sociálny učiteľ:- Zbohom, chlapci!

Zoznam metodologickej literatúry, ktorá bola použitá pri príprave poznámok k lekcii:

1. Akimová G.E. Aktivity s deťmi od narodenia do šiestich rokov: Rastieme, hráme sa, rozvíjame sa! Jekaterinburg, "U-Factoria", 2006

2. Alyabyeva E.A. Materská škola s láskou: hry pre deti od 4 do 7 rokov: rozvoj reči a predstavivosti, Moskva, „TC – Sfera“, 2009.

3. Grishechkina N.V. Zlatá zbierka hier - 150 najlepších vzdelávacích hier pre deti vo veku 5 - 7 rokov, Jaroslavľ, "Academy of Development", 2008.

4. Dmitrieva V.G. 365 vzdelávacích hier a cvičení pre deti od narodenia do 7 rokov, Petrohrad, LLC "Sova", 2008.

5. Dobina N.I. Rozvoj osobnosti dieťaťa v MATERSKÁ ŠKOLA 5 – 7 rokov, Jaroslavľ, „Akadémia rozvoja“, 2008.

6. Kovalko V.I. ABC hodín telesnej výchovy pre predškolákov, Moskva, „VAKO“, 2006.

7. Kuznecovová A.E. ABC rozvoja - 205 vzdelávacích hier pre deti vo veku 3 - 7 rokov, Moskva, RIPOL CLASSIC HOUSE LLC, 2008.

8. Smirnová M.V. 2500: jazykolamy, príslovia, porekadlá, hádanky, JSC "OLMA - MEDIA GROUP", 2009.

Marina Kharitonová
Otvorená lekcia o priateľstve a priateľoch v seniorská skupina

GCD o sociálnej a mravnej výchove v seniorská skupina"O priateľstvo a priatelia» .

Cieľ: podpora vzdelávania priateľský vzťahy medzi deťmi.

Programové úlohy

Vzdelávacie:

1. rozširovanie vedomostí detí o pojmoch ako napr "priateľ", « priateľstvo» ;

2. aktivácia slovníka na túto tému;

3. rozvíjanie schopnosti detí hodnotiť činy svojich rovesníkov a vysvetľovať ich úsudky;

Vývojový:

1. rozvoj komunikačných schopností, tolerancie;

2. rozvoj detskej reči;

Vzdelávacie:

1. podporovať kultúru komunikácie, priateľské vzťahy, túžba podporovať priatelia, starať sa o nich;

Metódy a techniky: hra, rozhovor, rozohrávanie situácií.

Vybavenie: lopta, projektor, obrázky o dobrých a zlých skutkoch.

Prípravné práce: rozhovor s deťmi o priateľstvo, O priatelia, o dôležitosti konania dobrých skutkov, čítaní a následnom rozbore umeleckých diel V. Majakovského "Čo je dobré a čo zlé", "Kúzelné slovo". Slovné hry "Slušný - nezdvorilý". Hádanie hádaniek o priateľstvo, spievať piesne o priateľstvo.

GCD ťah

Príhovor učiteľa Odpovede detí

- „Všetky deti sa zhromaždili v kruhu, ja som tvoj priateľ a ty si môj priateľ. Držme sa pevne za ruky a usmievajme sa na seba."

(Deti stoja v kruhu s učiteľom a držia sa za ruky)

Chlapci, dnes tu máme milých a láskavých hostí. Pozdravme ich, ale nie slovami, ale rukami (deti idú k dospelým, natiahnu ruky).

Aké ruky majú naši hostia?

Teraz prosím príď ku mne a ukáž mi svoje krásne oči. Sú také žiarivé a jasné, žiaria láskavosťou a láskou. Pozerajte sa jeden druhému do očí a dávajte milé pohľady na priateľov. Dnes som prišla do škôlky v dobrej nálade. akú máš náladu? (loptová hra)

Akú máš náladu, Róm?

A čo ty, Rita?

Som veľmi rád, že všetci chalani v našom skupina je v dobrej nálade.

(učiteľ vyzve deti, aby si sadli)

Chlapci, viete čo to je? priateľstvo?

A mám čarovný prútik! Chcete sa s ňou hrať?

(deti si podávajú čarovný prútik a pomenujú pravidlá priateľstvo)

Chlapci, čo je podľa vás priateľ? Čo si myslíš, Seryozha?

Čo si myslíš, Olesya?

Áno, chlapci, hovoríte všetko správne. A v našom skupina má skutočných priateľov? Kto sú vaši Priatelia, Rita?

A s kým náš priateľ Anton?

Je veľmi dobré, keď má človek Priatelia. O priateľstvo a priatelia existuje veľa básní. Poprosím Ritu, aby si prečítala jednu z nich.

A teraz vám navrhujem pozrieť si krátku scénku o zvieratách.

(ICT video: Zajac postavil parník a začal sa hrať. Bol kapitánom. Pozval Vlka, aby sa s ním zahral. Začali sa spolu hrať. Mali záujem hrať sa spolu, ale potom Zajac počul, že medveď plače. Zajac sa spýtal vlka, prečo medveď plače).

Chlapci, ako sa vám zdal Vlk a Zajac? Čo urobili?

Aké sú podľa vás? Priatelia?

Čo by ste robili na ich mieste?

Výborne chlapci! Viete, čo robiť, keď má priateľ problémy. O o priateľstve je veľa prísloví. Pripomeňme si niektoré z nich.

Chlapci, chcete si ešte zahrať?

- Ponúkam vám hru: "Pyramída lásky". Každý z vás pomenuje niečo alebo niekoho, koho miluje a priloží ruku.

Deti, cítite teplo svojich rúk? priatelia? Užívate si tento stav? Pozrite sa, aká vysoká je pyramída. Vtedy sme všetci ty a ja sme priatelia a milujeme sa.

Chlapci, viete o tom veľa priateľstvo, a tiež byť priateľmi- to znamená starať sa o mladších. Dnes, keď som prišla do škôlky, deti nám priniesli obálku. Pozrime sa, čo tam je.

(učiteľka otvorí obálku, vyberie obrázky a položí ich na stôl)

Chlapi, tu sú obrázky o dobrých a zlých skutkoch detí. Pomôžeme deťom rozobrať ich?

Chlapci, ak váš obrázok zobrazuje dobré skutky, umiestnite ich na magnetickú tabuľu so zeleným kruhom. A ak na obrázku vidíte zlé akcie, umiestnite svoje obrázky na magnetickú tabuľu s červeným kruhom.

Chlapci, povedzte mi, ktoré činy sú na vašich obrázkoch dobré a ktoré zlé.

A teraz ja všetci priatelia Pozývam vás do jedného veľkého kruhu. Držme sa za ruky a usmievajme sa na seba. Som veľmi rád, že môžeš byť priateľmi a nikdy sa nebudeme hádať.

Čo sa vám dnes páčilo? Čo bolo pre vás nové alebo zaujímavé? Čo by ste chceli povedať svojej rodine doma?

Naši hostia majú teplé ruky.

Rómovia: "Mám skvelú náladu!"

Rita: “Moja nálada je sviatočná”.

-Priateľstvo- to je, keď sa všetci hrajú spolu a nikdy sa nehádajú. Priateľstvo– vtedy sa všetci delia o svoje hračky.

Samozrejme, že chceme!

Vždy by ste mali pomôcť svojmu priateľovi.

Ak urazíte priateľa, požiadajte ho o odpustenie.

Robte pre seba dobré skutky priatelia.

Nemôžete byť ľahostajní k nešťastiu súdruha.

Vždy musíme pomáhať slabším.

Nemôžete dráždiť svojich súdruhov.

Nemôžete sa smiať priatelia.

Seryozha: "Priateľ je niekto, s kým sa hrám".

Olesya: "Priateľ je niekto, kto zdieľa svoje hračky".

Rita: "Môj priatelia – Dáša, Julia a Vika".

Anton: „Ja Som kamarát s Rómom a Nikitom» .

Rita: „Je dobré mať vedľa seba priateľa

Milujem jeho úsmev a teplo jeho rúk

Priateľ sa so mnou vždy hrá, chápe a odpúšťa.

Veľmi mi chýba, je dobré mať vedľa seba priateľa."

Zajac sa pýta Vlka: "Prečo medveď plače?"

Wolf: „Áno, niekto mu práve zobral jeho obľúbené auto, nevenuj mu pozornosť, bude revať a revať a prestane. Poďme hrať ďalej!"

Sú ľahostajní, nevšímaví, nereagujú.

Nesympatizovali s medveďom a neprišli na pomoc.

Musel som ísť k Miške a utešiť ho.

Mali ste pozvať medveďa do svojej hry.

Išiel by som k nemu a ľutoval by som ho.

Ak priateľa nemáte, hľadajte ho, ale ak ho nájdete, postarajte sa o neho.

Neviem, ako kúpiť sto rubľov, ale mať sto priatelia.

Jeden za všetkých a všetci a všetci za jedného.

Život je ťažký bez priateľa.

Ľúbim mamu.

Mám rád Zmrzlinu.

Rád chodím.

Milujem svoju malú sestru.

(deti stavajú pyramídu)

Poďme.

Samozrejme pomôžeme.

(produktívna činnosť, analýza)

(deti odfotia a umiestnia ich na magnetické tabule)

Páčilo sa mi triedenie obrázkov.

A rád som hral hru "Pyramída lásky".

Páčila sa mi scéna o zvieratkách.

Publikácie k téme:

Len včera naša drahá Natasha Popova zverejnila príspevok o priateľstve a úžasných darčekoch od priateľov. A dnes chcem v tejto téme pokračovať.

Integrovaná lekcia pre deti staršieho predškolského veku „O priateľstve, o kamarátoch“ Cieľ: rozvíjať u detí predstavu o morálnom koncepte - priateľstvo. Ciele: 1. Rozvíjať vedomosti detí o význame slova priateľstvo a zručnosť.

Zhrnutie rozhovoru „O priateľstve a priateľoch“ Zhrnutie rozhovoru „O priateľstve a priateľoch“ Zhrnutie rozhovoru „O priateľstve a priateľoch“ Skupina seniorov. Galina Halina Ciele: pomôcť odhaliť význam.

Zhrnutie vzdelávacích aktivít na rozvoj reči v prípravnej skupine „O priateľstve, o priateľoch“. Súhrn vzdelávacích aktivít na rozvoj reči pre deti prípravnej skupiny. Téma: "O priateľstve, o priateľoch." Učiteľ MBDOU "Materská škola č. 90" Glinskaya.

Predmet: Moji priatelia.

Cieľ: upevniť pojem „priatelia“, naučiť sa chápať význam slov „známi“, „priatelia“; naučiť sa vážiť si priateľstvo a vážiť si ho; pestovať zmysel pre vzájomnú pomoc a vzájomnú pomoc; vštepovať lásku a úctu všetkému živému (rastliny, vtáky, zvieratá atď.).

Priebeh lekcie

(Deti stoja v kruhu)

Chlapci, zaspievajme si spolu dobrú pieseň „Pieseň priateľstva“.

Silné priateľstvo sa nezlomí,

Nerozlúči sa s dažďom a fujavicami.

Priateľ ťa nenechá v ťažkostiach,

Nebude žiadať príliš veľa -

Pohádame sa a vybavíme sa.

„Nerozlievaj vodu,“ žartujú všetci naokolo.

Na poludnie alebo o polnoci

Priateľ príde na záchranu -

Toto znamená skutočný, verný priateľ.

Priateľ mi vždy môže pomôcť,

Ak sa niečo náhle stane.

Byť niekým potrebný

V ťažkých časoch -

Toto znamená skutočný, verný priateľ.

Chlapci, o čom sme spievali pieseň? (O priateľstve, o priateľovi.)

Vedia sa deti v našej skupine kamarátiť? (Môžu.)

Pomenujte každého zo svojich najlepších priateľov, povedzte nám, aký je. (Detské príbehy o priateľoch sú voliteľné.)

Chlapi, stáva sa, že sa kamaráti pohádajú? (Stane sa.)

Kto sa rád háda s priateľmi? (Nikomu.)

Čo by ste mali robiť, aby ste sa vyhli hádke? (Zdieľajte hračky, nehádajte sa, v hre si navzájom ustupujte, dodržiavajte pravidlá hry, rešpektujte názor a túžbu kamaráta, neurážajte sa, nesťažujte sa, vedieť odpúšťať, atď.)

Deti sedia v kruhu na koberci. Učiteľ ponúka deťom kartičky s ilustráciami nasledujúcich situácií.

Situácie

1. Chlapci hrajú loptu a dievča stojí neďaleko a plače.

2. Dievčatá čítajú jednu knihu.

3. Chlapec sa hrá s krásnou hračkou, dievča sedí vedľa neho.

4. Chlapci sa hojdajú na hojdačke.

5. Deti postavili z piesku vysokú vežu.

6. Dievčatá si rozdelia jablko na polovicu a jedia spolu.

Chlapci, kto uhádol, kde sú skutoční priatelia? (Odpovede detí) Ako ste uhádli? (Odpovede detí)

Chlapci, ak niekto nemá priateľa, môže si ho nájsť? (Môcť.)

Počúvajte, čo hovoria Rusi o priateľstve.

Ak priateľa nemáš, hľadaj ho, ale ak ho nájdeš, opatruj sa!

Skutočný priateľ je nájdený v problémoch.

V skutočnom priateľstve je to takto: stratte sa a pomôžte svojmu priateľovi.

Lekcia telesnej výchovy „Chrobák“

Sedmokrásky na trávniku

Chrobák lietal vo farebnej košeli.

Zhu-zhu-zhu, zhu-zhu-zhu,

Som kamarát so sedmokrásky

Ticho sa kolíšem vo vetre,

Skláňam sa nízko a nízko.

Chlapci, vypočujte si príbeh K.D. Ushinsky "Spolu je to stiesnené, ale oddelene je to nudné."

Brat hovorí sestre: "Nedotýkaj sa môjho vrchu." Sestra odpovedá bratovi: "Nedotýkaj sa mojich bábik." Deti sedeli v rôznych kútoch, no čoskoro sa obe začali nudiť. Prečo sa deti nudili?

Chlapci, kto uhádol, prečo sa deti začali nudiť? (Pretože sa pohádali, nechceli sa deliť o hračky, neustúpili si, nezorganizovali spoločnú hru a začali sa hrať sami. A hrať sa osamote je nudné a nezaujímavé.)

Presne tak, chlapci! Ak chceš mať dobrých priateľov, musíš byť sám sebou dobrý priateľ: láskavý, veľkorysý, čestný, priateľský.

- Teraz si predstavme také situácie.

1. Dve kamarátky Misha a Vitya sa prechádzali lesom a zrazu sa spustila búrka. Misha mala plášť, ale Vitya nie. Čo myslíš, že urobil Misha? Čo povedal Vite? (Odpovede detí)

2. Dve kamarátky, Marina a Anya, prišli do školy. Začali sa pripravovať na hodinu a zrazu sa ukázalo, že Anya zabudla doma učebnicu. Vyučovacia hodina sa začala, učiteľ dal za úlohu skopírovať problém z učebnice. Marina sedí a robí úlohu a Anya vedľa nej plače, pretože Marina povedala, že každý by si mal opísať zo svojej učebnice, a nedala jej knihu. Myslíš, že môžeme Anyu a Marinu nazvať priateľkami? prečo? Čo by si robil? (Odpovede detí)

Chlapi, poznáte veľa detí na dvore aj v škôlke. Môžu byť všetci nazývaní priateľmi? (Nie.)

Známych je veľa, ale priateľov málo. Kto vie, aký je rozdiel medzi známym a priateľom? (Odpovede detí)

Chlapci, aké pocity spájajú skutočných priateľov? (Priateľstvo, vzájomné porozumenie, vzájomná pomoc, mier, vzájomná pomoc, dôvera, láska atď.)

A teraz si zahráme zaujímavú hru „Spoznajte svojich priateľov podľa hlasu“. (Deti sedia v kruhu)

Chlapci, môžu byť našimi priateľmi len ľudia? Kto ešte? („Pes, mačka, ryba, papagáj, škrečok, rastliny atď.) Uveďte príklady z kníh o priateľstve medzi ľuďmi a zvieratami. Zapamätajte si rozprávkové postavičky. (Mačka Murenka „Strieborné kopyto“, mačka Matroskin a pes Sharik „Tri z Prostokvashino“, „Kôň hrbatý“, „Hrbatý kôň“, Sivý vlk „Ivan Carevič a sivý vlk“, Zlatá rybka „Rozprávka o rybárovi a rybe“, Šťuka „Na povel šťuky“ , Psy "Požiarne psy" atď.)

Toto sú úžasní priatelia človeka. Máte doma skutočných priateľov – zvieratká? (Odpovede detí)

Chlapci, môžete sa spriateliť so všetkou okolitou prírodou: stromami, bylinkami, kvetmi. Vyberte si priateľa, ktorý sa vám páči. Čo musíme urobiť

aby sa kvety stali našimi priateľmi? (Starajte sa o ne, polievajte ich, kyprejte ich, prihnojujte ich.) Čo musíte urobiť, aby sa celý les alebo park stal vaším priateľom? (Starajte sa oň, chráňte ho, nevyhadzujte odpadky, nelámte stromy, netrhajte kvety, neplašte vtáky.) Takéto priateľstvo bude dobré pre nás, pre naše okolie aj pre prírodu.

Chlapci, je možné byť priateľmi s knihami? (odpovede detí) Čo treba urobiť? Ako by ste sa mali kamarátiť s knihami? (Čítajte knihy, starajte sa o ne, opravte ich, ak sú roztrhané.)

Ukazuje sa, že môžete byť priateľmi s každým, pokiaľ ste sami dobrým priateľom a viete, ako to oceniť pravé priateľstvo. Teraz oslovte svojich priateľov, objímte ich a usmejte sa. A snažte sa nikdy nehádať.

Elena Stupina
Zhrnutie otvorenej integrovanej lekcie „Tajomstvo priateľstva“ v skupine seniorov

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia

"Materská škola č. 41 kombinovaný typ"

Otvoriť zhrnutie lekcie

« Tajomstvá priateľstva»

softvérové ​​úlohy:

Vzdelávacie:

Zoznámte deti s tajomstvá priateľstva(Úsmev, pomoc, láskavosť, pokoj, úprimnosť)

Učenie sa prísloví a básní o priateľstvo.

Úvod do beletrie.

Reč:

Obohaťte slovnú zásobu detí. (Úsmev, pomoc, pokoj, láskavosť. Úprimnosť.

Vývojový:

Pokračujte v rozvíjaní dialogickej reči.

Rozvíjať u detí schopnosť empatie, túžbu pomôcť si v ťažkej situácii a rozvíjať sociálne cítenie.

Vzdelávacie:

Pokračovať v učení detí schopnosti vyjednávať, pomáhať si navzájom, rozširovať porozumenie detí priateľstvo.

Rozvíjajte porozumenie a schopnosť hodnotiť pocity a činy druhých, vysvetľujte svoje úsudky.

Vytvárajte medzi deťmi pozitívne vzťahy a povzbudzujte ich k dobrým skutkom.

Rozvíjajte schopnosť počúvať svojho partnera a nebojte sa vyjadriť svoj názor.

Prípravné práce:

Zapamätanie si básní a prísloví o priateľstvo.

Rozhovory a hranie rôznych situácií na morálnu tému.

Čítanie beletrie o priateľstvo.

Počúvanie zvukového záznamu piesne: "spolu", « Priateľstvo začína úsmevom» , "Pieseň o priateľstvo» atď.

Sledovanie karikatúr o láskavosti a priateľstvo: "Dobrodružstvá mačky Leopold", "Dobrodružstvo prasaťa Funtika" atď.

Vybavenie:

Zvukový záznam so sirénou. Zvukový záznam skladieb "Keď sú moji priatelia so mnou", "Funtikova pieseň o láskavosti", "Pieseň o priateľstvo» , "Na ceste s mrakmi" magnetická tabuľa, notebook, obrazovka.

Vyučovacie metódy:

Vizuálne, verbálne, praktické, hravé.

Materiály:

Vzory okvetných lístkov, farebný papier, nožnice, puzzle, obrázky, karty v podobe emblémov.

GCD ťah.

1. Organizačný a motivačný moment

Vstupujú deti skupina s hudbou. (pieseň "Keď sú moji priatelia so mnou")

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa, koľko hostí k nám prišlo. Pozdravme hostí a pošlime hosťom dobrú náladu a úsmev. Teraz sa pozdravme.

pozdravujem.

Minúta emocionálnej nálady.

Ahoj, nebo! (zdvihnite ruky hore)

Ahoj, Sun! (urobte veľký kruh s rukami nad hlavou)

Ahoj Zem! (hladko spustite ruky na koberec)

Dobrý deň, moji priatelia! (všetci chlapci sa chytia za ruky a zdvihnú ich)

Motivačný moment

Vychovávateľ: Deti, ale ešte nemáme všetkých hostí, budete sa čudovať, ale prišiel k nám hosť, pozri. Kto je to? (holub). Chlapi. Čo nám môžete povedať o tomto vtákovi? (vták mieru, dobrota). Je to tak, holubica je symbolom pokoja a dobra.

Teraz sa pozrime, čo si náš hosť priniesol. Polina, čo si myslíš, že to je? a ty? Nie, deti, toto nie je len obrázok, ale teraz zistíme, čo to je.

takže, Čítam príbeh. "Otcovia a synovia". A autorom je Lev Nikolajevič Tolstoj.

Chcete vedieť, o čom je tento príbeh?

Potom si sadnime na koberec a ja ti to prečítam.

Čítanie rozprávky "Otec a synovia" L. N. Tolstoj

Otec nariadil svojim synom, aby žili v harmónii; nepočúvali. Prikázal teda priniesť metlu a hovorí: "Zlom to!"

Bez ohľadu na to, ako veľmi bojovali, nedokázali to zlomiť.

Potom otec odviazal metlu a prikázal im, aby lámali jednu vetvičku za druhou.

Poľahky lámali tyče jednu po druhej.

Hovorí otec: "Tak a tak vy: ak žijete v harmónii, nikto vás neporazí; a ak sa pohádate a necháte všetko od seba, každý vás ľahko zničí.“ Tu je, deti, zaujímavé a varovný príbeh. Poďme si o tom trochu povedať.

Vychovávateľ:

Otázky:

Prečo si myslíš, že ani všetci synovia spolu nedokázali rozbiť metlu?

Pamätajte, deti, čo urobil otec, keď jeho synovia nedokázali zlomiť metlu?

Aké slová na rozlúčku povedal otec svojim synom?

Správny. Ak ty a ja žijeme spolu, v harmónii budeme držať spolu ako prútiky, nikto nás neporazí.

Moment prekvapenia:

Zvukový záznam "siréna", zvukové písanie.

Pozor, pozor, poplach! Som víla "láskavosť"! Do vašej škôlky "Kaťuša" blíži sa zákerná, nebezpečná čarodejnica Zľučka. Chce sa pohádať so všetkými deťmi, aby splnili každú jej túžbu. Chlapci, potrebujeme vašu pomoc.

Vychovávateľ: Áno, musíme niečo súrne urobiť. Chlapci, môžeme pomôcť víle "láskavosť"? Zvládneme to? Musíme Zlyuchkovi ukázať, čo dokážeme byť priateľmi a je veľmi ťažké sa medzi nami pohádať.

Deti, zamyslime sa a povedzme vám, čo to je - priateľstvo, čo to slovo znamená? (odpovede detí).

Je to tak, deti a priatelia sú ľudia, s ktorými sa cítime dobre, zaujímavé ktorý vždy príde na pomoc a nenechá vás v problémoch.

Aké príslovia poznáte priateľstvo? Poďme si ich vymenovať.

A aby sme pomohli Víle láskavosti, musíme vyriešiť päť tajomstvá priateľstva.

Vyriešte prvý tajný Pomôže nám telesná výchova.

Minúta telesnej výchovy

Dajte si navzájom teplo a úsmevy!

Odpustite urážky a chyby iných ľudí.

Úsmev je všemocný a stojí za odmenu.

Stačí sa usmievať a budete vítaní!

2. Praktická časť

Chlapci, zamyslite sa a povedzte mi, ako sa volá náš prvý tajný?

Presne tak, ten prvý tajomstvo priateľstva -"úsmev"

Sasha, prosím prilož emblém "úsmev" na magnetickej tabuli.

.

Po druhé tajný Báseň vám pomôže hádať. Počúvaj pozorne:

Ak veci nefungujú

A na práci nezáleží,

Priateľ k vám vždy príde

S kamarátom to zvládnete behom chvíľky!

No čo ak zrazu u kamaráta

Niečo sa stane

Ponáhľaj sa mu na pomoc -

Môže to byť užitočné!

Vychovávateľ: Deti, o čom podľa vás hovorí táto báseň?

Je to tak, priatelia by si mali navzájom pomáhať a vždy prísť na pomoc.

Zamyslime sa a povedzme si, ako sa volá ten druhý tajomstvo priateľstva? "Pomoc"

Vanya, pripevni emblém na magnetickú tabuľu.

(Dieťa pripevní emblém na magnetickú tabuľu)

Tu je ďalší Tajomstvo priateľstva bolo odhalené -

A vyriešiť tretiu tajný, pozorne sa pozrite na obrazovku.

(deti sedia na stoličkách pred obrazovkou)

Na obrazovke sa zobrazujú obrázky tému: "svet"

Zamyslite sa a povedzte mi, čo je zobrazené na týchto obrázkoch?

Správny! Vy a ja vidíme, ako pokojne žijú rôzne zvieratá a ľudia medzi sebou, ako je im spolu teplo a pohodlie, aká modrá a pokojná je obloha.

Deti, ako sa podľa vás volá ten náš tretí tajný? "svet"

Dáša pripevní náš emblém na magnetickú tabuľu.

(Dieťa pripevní emblém na tabuľu)

Vychovávateľ: A štvrtý tajný Vy a ja to dokážeme vyriešiť, ak poskladáme puzzle. Pokračujte v montáži. (na stoloch sú pripravené obálky s hádankami na danú tému "láskavosť")

Deti zbierajú hádanky.

(Znie: "Funtikova pieseň o láskavosti")

Vychovávateľ: Dobré dievčatá! Úlohu zvládli rýchlo.

Polina, aké slovo nájdeme pre tvoj obrázok, ktorý sa stane odpoveďou na štvrtý tajný?

Čo si myslí Dáša?

Toto je štvrté tajný. "láskavosť"

Teraz Nikita pripevní na magnetickú tabuľu ďalší emblém.

(Dieťa pripevní emblém na magnetickú tabuľu)

Vychovávateľ: Chlapci, ste skvelí! Vyriešili ste štyri tajomstvo priateľstva. Ale je tu ešte jeden tajný. Sadneme si na stoličky. Teraz si chlapci zahrajú scénku a my sa dozvieme poslednú tajný.

V jednej škôlke sme priatelia dve dievčatá Katya a Masha. Veľmi sme priatelia a vždy si hovorili pravdu. Ale jedného dňa Masha náhodou zlomila Katyinu bábiku.

Kto rozbil moju bábiku? – Káťa sa rozplakala.

"Neviem," povedala Masha. - Toto je pravdepodobne Maxim.

Prečo si rozbil moju bábiku? – spýtala sa Katya Maxima.

Neporušil som to. Masha to urobila, videl som to.

nemôže byť! – zvolala Káťa. - Moja Máša najlepší priateľ a priatelia sa nikdy navzájom neklamú.

Káťa pristúpila k Mashe a spýtala sa - Prečo si ma oklamal Mashu?

Bál som sa, že so mnou prestaneš byť priateľmi, ak zistíš, že som to bol ja, kto ti rozbil bábiku.

Už to nerob, Masha! - povedala Katya - Priatelia by mali byť k sebe úprimní!

Vychovávateľ: Chlapci, čo sa stalo s našimi hrdinami?

Čo urobila Masha?

Prečo Masha oklamala Katyu?

Čo urobila Katya?

Deti! Pamätajte, že podvod môže zničiť priateľstvo. Preto by mali byť priatelia k sebe úprimní a vždy hovoriť pravdu.

Priatelia, ako môžeme nazvať to posledné? tajný? "úprimnosť".

Vanya pripevní posledný emblém na magnetickú tabuľu.

Vychovávateľ: Akí sme skvelí kamaráti! Všetko sme vyriešili tajomstvá priateľstva.

A teraz vás pozývam, aby ste si sadli a urobili kvetinu priateľstvo.

(Deti sedia pri stoloch, na ktorých sú šablóny lístkov, nožnice, ceruzky, farebný papier.)

Chlapci, kto nám povie, ako to urobíme.

(pieseň o priateľstvo)

Teraz vezmite okvetné lístky a pripevnite ich k doske.

Deti idú k magnetickej tabuli a pripevňujú svoje lupienky pomocou magnetov. (učiteľ prikladá stred).

Chlapci, akí ste skvelí, aké krásne okvetné lístky ste vyrobili.

Naša kvetina je podobná tej našej priateľská rodina. Všetci sú iní, rovnako ako ty a ja, ale všetci sme spolu.

(Na stole sa objaví truhlica so srdcom.)

Vychovávateľ: Chlapci, poďte rýchlo ku mne. našiel som zaujímavý hrudník. Pozrime sa, čo je v ňom?

Deti, čo je toto? Presne tak - srdiečka.

Chlapci, čo znamenajú srdcia? (odpovede detí)

Zdieľajme naše priateľstvo a teplo s našimi hosťami a dať im srdce. (deti dávajú hosťom srdcia)

Znie to ako kreslená hudba: "Na ceste s mrakmi"

3. Reflexívno-hodnotiaca etapa.

Vychovávateľ: Deti! Dnes som s vami veľmi spokojný.

A kto mi povie, prečo sme s tebou plnili úlohy a všetko vyriešili? tajomstvá?

Teraz uveďte všetko tajomstvá priateľstva: ÚSMEV, POMOC, POKOJ, LÁSKA, ČESTNOSŤ.

Rituál rozlúčky "úsmev"

Urobíme kruh a dokončíme naše Lúčiť sa.

(Deti stoja v kruhu, dávajú si ich na ramená, povedzte motto priateľskí chlapci):

„Rieka začína potokom, no priateľstvo začína úsmevom».

Rozhliadnite sa okolo seba, usmejte sa, objímte, choďte každý svojou cestou.

Vyučovanie končí, A priateľstvo pokračuje, HURÁ, HURÁ, HURÁ

Obrázky k téme "svet"

ZHRNUTIE LEKCIE

o morálnej a etickej výchove

v seniorskej skupine na tému: „O priateľstve a priateľoch“

Vypracovala: učiteľka I. kategórie

Leshchinskaya G.V.

Obsah programu:

Vytvorte pojmy „priateľ“, „priateľstvo“. Naučte sa chápať a hodnotiť pocity a činy druhých; naďalej sa učiť, ako skladať poviedky na základe dejového obrázku pomocou jednoduchých a zložitých viet; odpovedať na otázky celými vetami.

Ukážte, aké vlastnosti by mal mať skutočný priateľ, akú úlohu zohrávajú priatelia v našom živote; oboznámiť deti s pravidlami priateľských vzťahov; upevniť vedomosti o prísloviach a básňach o priateľstve; schopnosť zapojiť sa do spoločnej hry, viesť krátke dialógy v situáciách tvorivej a hravej komunikácie. Pokračovať v rozvíjaní morálnych vlastností jednotlivca: dobrá vôľa, láska k blížnemu; povzbudzovať deti k dobrým skutkom; túžba podporovať priateľov; poskytnúť príležitosť ukázať si vzájomnú pomoc.

Pestujte si túžbu byť priateľmi s rovesníkmi a dospelými okolo vás.

Aktivujte slová v reči: priateľstvo, priateľ, kompliment; prídavné mená: priateľský, skromný, milý, veľkorysý, úžasný, čestný.

Prípravné práce: rozhovory s deťmi o priateľstve; diskusia o problémových situáciách, nezhodách, ktoré vznikajú medzi deťmi v skupine; čítanie rozprávok o priateľstve „Kvet - Sedem kvetov“, „Príbeh priateľstva“, príbehy Oseevy a ďalších; učenie sa prísloví a básní o priateľstve; výroba kvetov na stromček priateľstva.

Materiál:„ples priateľstva“, zvukový záznam piesní „Priateľstvo začína úsmevom“, „Pieseň o priateľstve“; masky zajaca a ježka, stolička, loptička pre každé dieťa, dejové obrázky, dve bábiky, stromček, kvety.

PRIEBEH TRIEDY:

Organizovanie času.

Všetky deti sa zhromaždili v kruhu (deti sa držia za ruky a stoja v kruhu)

Som tvoj priateľ a ty si môj priateľ

Chytíme sa pevne za ruky

A usmejme sa na seba.

Natiahnite ruky smerom k slnku (zdvihnite ruky hore)

Vezmite si lúče (stlačte, uvoľnite ruky)

A pritlačte ho k hrudi. (pritlačte ruky na hruď)

Dajte si navzájom, (natiahnite ruky dopredu)

"Ahoj, povedz mi."

Dnes navrhujem začať našu lekciu hrou « Ples priateľstva." Podáte si loptu, pričom každý môže svojmu susedovi povedať milé slová a pochváliť ho.

Pozri, spojilo nás vlákno a naše priateľstvo sa ešte upevnilo. Naša hra sa tak volala z nejakého dôvodu "Klub priateľstva" Práve o priateľstve a priateľoch sa s vami porozprávame v dnešnej lekcii.

Čo je podľa teba priateľ? (odpovede detí)

Áno, deti, máte pravdu, priateľom sa dá nazvať niekto, kto je pripravený podeliť sa s vašou radosťou i smútkom, a ak je to potrebné, dať vám všetko, čo on sám má.

Dá sa žiť bez priateľov?

Chlapci, koľkí z vás vedia, čo je priateľstvo?

Priateľstvo je, keď ste s človekom priatelia, nie preto, aby vám urobil niečo dobré, nie preto, že vám niečo dá. S človekom ste priatelia, pretože je vám blízky, jeho záujmy a názory sú blízke.

Výborne, páčia sa mi tvoje odpovede.

A aby sme zistili, aký by mal byť skutočný priateľ, zahráme si teraz hru. Budem vám klásť otázky a vy odpoviete, ak súhlasíte „áno, áno, áno“, a ak nesúhlasíte, „nie, nie, nie“.

Hra "Áno-áno-áno, nie-nie-nie"

Mali by ste uraziť priateľa?

(Nie nie nie)

Pomôžeme priateľovi?

(Áno áno áno)

Potrebujete naštvať priateľa?

(Nie nie nie)

Čo tak darovať úsmev?

(Áno áno áno)

Naučíme sa hrať?

(Áno áno áno)

No a čo riešenie sporov?

(Áno áno áno)

Dáme si čaj s priateľmi?

(Áno áno áno)

Mali by sme si vážiť naše priateľstvo?

(Áno áno áno)

Budeme silní priatelia?

(Áno áno áno)

Chlapi, pamätajte, že sme nedávno čítali rozprávku o malom klíčku a starom strome.

Prečo bol tento strom výnimočný? Je to tak, každú jar sa na ňom podľa zákona prírody objavilo lístie, no nikdy nekvitlo. Čo sa stalo so stromčekom na konci rozprávky? Prečo si myslíte, že strom rozkvitol?

Pozri, v našej skupine sa objavil aj strom, ktorý tiež, ako strom z rozprávky, nekvitne, pretože nemá priateľov. Navrhujem stať sa priateľom tohto stromu. Súhlasíš? ale aby si to dokázal, musíš odhaliť tajomstvá priateľstva a potom uvidíš, čo sa stane.

Prvé tajomstvo priateľstva.

Prvé tajomstvo je „skryté“ v piesni. Poďme zistiť, kde začína priateľstvo. Počúvajme...
Prehrá sa zvuková nahrávka piesne „Priateľstvo začína úsmevom“.
- Chlapci, chápete, kde začína priateľstvo?
Milý, otvorený úsmev vždy priťahuje srdcia ľudí. Takto ľahko sme odhalili prvé tajomstvo priateľstva. Ako sa volá toto tajomstvo? Presne tak, usmievaj sa.

"Usmej sa častejšie a budeš mať veľa priateľov."

Chlapci, pozrite sa, čo sa stalo? Prvý kvietok pre náš stromček rozkvitol, aký je krásny. Darujme to nášmu stromčeku (zavesíme na stromček kvet).

Druhé tajomstvo priateľstva.

Chlapi, stáva sa, že sa občas pohádate? Čo spôsobuje hádky najčastejšie? (odpovede detí). Najviac spoločný dôvod hádky - keď nemôžete niečo zdieľať alebo keď chcete urobiť to isté. Predstavte si dvoch kamarátov ježka a zajačika, z ktorých každý sa chce hojdať na hojdačke.

(Učiteľ vyberie deti, ktoré sa zapoja do hry, dá im vhodné masky zvieratiek. Úlohu hojdačky zohráva stolička s vysokým operadlom).Predstavenie básní. "Zajac a ježko na hojdačke"

Jedného dňa sa vybrali na prechádzku

A na čistinke našli hojdačku.

Zajac potiahol hojdačku smerom k sebe.

Zajac: "Som prvý!"

A ježko: „Nie. Ja!"

Priatelia nie sú jeden druhému horší.

Zajac sa urazil:

"Takže ty, ježko,

Ako súdruh nie som vôbec dobrý."

Deti, prečo si myslíte, že sa Zajac rozhodol nekamarátiť sa s ježkom?

Myslíte si, že by sa priatelia kvôli tomu mali hádať?

Ako uzmieriť priateľov a postarať sa o to, aby nedošlo k hádke?

Prečítajme si básničku ešte raz, ale s veselým koncom, keď sa zajačik a ježko dohodli.

2. V tichom lese medzi kríkmi a cestičkami

Žili tam dvaja kamaráti Bunny a Hedgehog.

Jedného dňa sa vybrali na prechádzku

A na čistinke našli hojdačku.

Ježek pristúpil k hojdačke,

Zajac potiahol hojdačku smerom k sebe.

Zajac povedal: „Rozkolíšem ťa.

Ty a ja, ježko, sme priatelia!“

Chlapci, čo by ste mali robiť, aby ste sa vyhli hádke?

Vskutku, priatelia musia vedieť vyjednávať, aby mohli žiť spolu, alebo inými slovami, pokojne!

- Teraz urobme veľký kruh a spomeňme si na našu hru „Mirilka“».

Už sa nebudeme hnevať

Rozhodli sme sa uzavrieť mier

Zlý, preč od nás.

Teraz sme opäť priatelia!

(prvé dva riadky si deti zopnú pršteky k sebe, pri treťom akoby striasajú špinu z rúk, pri štvrtom sa objímu).

Takže ste odhalili ďalšie tajomstvo priateľstva a nazvime toto tajomstvo slovom mier!

A na našom strome sa objaví ďalší kvet.

Chlapi, nehádajte sa s kamarátmi, skúste sa pokojne hrať, vážte si kamarátov. Báseň o tom hovorí, počúvajte ju.

(dieťa hovorí)

Je veľa krásnych slov
Hovorte o priateľoch!

Nikdy to nestojí za to, deti,

Uraziť priateľa.

Pretože bez priateľov

Je veľmi ťažké žiť...

Povedzme si spolu:

PRIATEĽSTVO SI TREBA VZŤAHOVAŤ!

Zdá sa mi, že ste veľmi priateľskí chlapci.

Overíme si, či je to pravda?

Hra "Húsenica"

Vezmite gule a vytvorte reťaz. Umiestnite loptu medzi brucho a chrbát svojho priateľa vpredu. Položte ruky na ramená vpredu stojace dieťa. Premenili sme sa na jednu veľkú húsenicu, ktorá musí sledovať určitú trasu.

(K piesni „Song of Friendship“ sa „húsenica“ pohybuje v skupine)

Skvelé, zvládli sme to! Teraz vložte gule na miesto a vytvorte jeden veľký kruh.

Chlapci, teraz vám navrhujem zahrať si hru:

Hra „Ja začínam, ty pokračuješ“

Urazí ma môj priateľ, keď... (bojuje)

Hnevám sa na svojho priateľa, keď... (podráža ho)

Teším sa s priateľom, keď... (bavíme sa)

Som smutný, keď... (priateľ odchádza)

Som šťastný za môjho priateľa, keď... (cíti sa dobre)

Pomáham kamarátovi, keď... (nevie sa obliecť)

Milujem svojho priateľa, pretože... (že je môj priateľ)

Postarám sa o priateľa, keď... (je chorý)

Chlapci, potešili ste ma svojimi odpoveďami. Povedzte svojim priateľom častejšie: buďme priateľmi, poďme hrať.

Tretie tajomstvo priateľstva.

Ďalšie pravidlo„zašifrované“ na obrázkoch. (Zobrazia sa obrázky príbehov).
- Povedz mi, čo sa deje na obrázku.

(Deti uvažujú a diskutujú o zobrazených situáciách)
- Myslíte si, že tí vyobrazení na týchto obrázkoch sú priatelia? Prečo si to myslíš? Je to tak, priatelia by si mali pomáhať. Tu je odhalené ďalšie tajomstvo priateľstva a nazvime ho Pomoc. Na náš stromček rozkvitol ďalší kvietok.

Chlapci, chcem si vypočuť báseň o priateľoch, ktorí vždy prídu na pomoc:

(dieťa hovorí)

„Ak veci nefungujú
A na práci nezáleží,

Priateľ k vám vždy príde

S kamarátom to zvládnete behom chvíľky!

No čo ak zrazu u kamaráta

Niečo sa stane

Ponáhľaj sa mu na pomoc -

Môže to byť užitočné!

Chlapci, starajte sa o svojich priateľov a budete žiť vo svete radostnejšie
- Deti, viete, že naši ľudia si oddávna vážia skutočné, silné priateľstvo a prišli s mnohými prísloviami a výrokmi o priateľstve a priateľoch, zapamätajme si ich.

Ja začnem, ty skončíš,

Odpovedzte unisono

Priateľ v núdzi je skutočný priateľ)
Silné priateľstvo (nemôžeš ho preťať sekerou)

Starý priateľ je lepší ako dvaja noví)

Držte sa pri sebe (ničoho sa nebojte)

Nemajte sto rubľov (ale majte sto priateľov)

Strom žije koreňmi (a človek žije priateľmi)

Ak priateľa nemáš, hľadaj ho (ale ak ho nájdeš, daj si pozor)
- Chlapci, ako rozumiete prísloviu: hľadajte priateľa, ak ho nemáte, ale starajte sa o toho, ktorého nájdete? (odpovede detí)

Moment telesnej výchovy

Držte sa za ruky, rýchlo sa postavte do kruhu (postavme sa do kruhu)

Odbočte doprava - odbočte doľava. (otočí sa doprava - doľava)

Poďme sa baviť (tlieskame)

Skákať (skákať)

A točiť sa. (krúžkovanie)

Veľa šťastných ľudí (chodíme v kruhu)

Dobrí, verní priatelia nám.

Nehádajme sa (poďme do stredu)

Zabudnime na smútok. (presunieme sa späť).

Štvrté tajomstvo priateľstva

Hra „Pyramída dobra“.

Deti, teraz navrhujem postaviť pyramídu dobra. Predstavte si, že naše dlane sú všetko dobré, postavme si pyramídu svojich prianí. Kto príde s nápadom, vyjde do kruhu a povie svoj všetko dobré, natiahne ruku dopredu a položí ju na moju dlaň alebo na dlaň dieťaťa, ktoré už vyjadrilo svoje želanie.

Vychovávateľ:

Prajem vám trpezlivosť a poslušnosť!!!

Po všetkých vyhláseniach učiteľ zatrasie pyramídou dobra slovami:

Nech naše želania vypočujú všetci! A nech sa splnia!

Myslím, že sa splnia všetky vaše želania. Všetci sa postaráte o svojich priateľov a priateľstvo.

Deti, odhalili sme ďalšie tajomstvo priateľstva, volá sa láskavosť. A na našom strome rozkvitne ďalší kvet.

Piate tajomstvo priateľstva

Odhalili ste 4 tajomstvá priateľstva. Je tu však ešte jedno tajomstvo.

-Teraz vám naši chlapci ukážu scénku. A vy seďte ticho a pripravte sa znova uvažovať!

„V jednej materskej škole boli dve dievčatá Lisa a Katya priateľky. Boli veľmi priateľskí a vždy si hovorili len pravdu. Jedného dňa však Katya náhodou zlomila Lizinu bábiku.

-Kto mi rozbil bábiku? – Lisa sa rozplakala.

"Neviem," povedala Katya. - Toto je pravdepodobne Maxim.

- Prečo si mi rozbil bábiku? – spýtala sa Lisa Maxima.

- Neporušil som to. Katya to urobila, videl som to.

- Nemôže byť! - zvolala Lisa - Katya je moja najlepšia kamarátka a priatelia sa nikdy navzájom neklamú.

Lisa pristúpila ku Katyi a spýtala sa - Prečo si ma oklamala Katya?

"Bál som sa, že by si sa so mnou prestal kamarátiť, keby si zistil, že som to bol ja, kto zlomil tvoju bábiku."

– Už to nerob Katya! - povedala Lisa - Priatelia by mali byť k sebe úprimní! »

Tu je príbeh.

Myslíte si, že Katya a Lisa zostanú priateľmi?

Samozrejme, Lisa odpustí Katyi, pretože musíte byť schopní odpustiť urážky a pamätať si na všetko dobré, čo pre vás váš priateľ urobil. Ale viete, po jednom podvode môže nasledovať ďalší, tretí... Samozrejme, podvod môže zničiť priateľstvo.

Akí by teda mali byť priatelia voči sebe? Čestný. A prišli sme na ďalšie tajomstvo, nazvime to pomoc.

Tu je piaty a posledný kvet. Zavesíme na strom.

Pozrite sa, deti, na náš strom. Pozrite sa, ako rozkvitla, aká bola krásna.

Chlapci, urobte kruh a držte sa za ruky. Spomeňme si na všetky tajomstvá priateľstva:

Úsmev, pomoc, láskavosť, pokoj, úprimnosť.

Odhalili ste všetky tajomstvá priateľstva, pretože ste si pomáhali ako skutoční praví priatelia.

Je veľmi ťažké žiť vo svete

Bez priateľky či priateľa

Bez teba a tvojho šteniatka

Neznesiteľne osamelý.

Poďte deti

Buďte medzi sebou priateľmi!

Koniec koncov, mať priateľa je dobrý život na svete.

Chlapci, prajem vám, aby ste mali v živote veľa skutočných, verných priateľov.

Pamätajte na deti - priateľstvo je cennejšie ako čokoľvek iné.